Odlewnia żeliwa

Odlewnia żeliwa AKWA powstała w roku 2004 równocześnie wraz z nowoczesną malarnią proszkową. Doświadczenie odlewnicze, bogaty park maszynowy oraz wykwalifikowana kadra pracownicza to jest to co nas charakteryzuje. Wykonujemy odlewy na zapytanie, a każde zamówienie traktujemy z należytą starannością.

Nasza odlewnia żeliwa wyposażona jest w dwa piece indukcyjne tyglowe o pojemności 2,0 oraz 1,5 tony i podlega systemowi zarządzania jakością ISO 9001:2015, dlatego też nasze produkty cechują się wysoką jakością oraz dokładnością wykonania w każdym detalu.

Produkujemy odlewy zarówno z żeliwa szarego w gatunku EN-GJL200 i EN-GLJ250 (zgodnie z normą PN-EN 1561) jak i żeliwa sferoidalnego w gatunku EN-GJS 500-7 (zgodnie z normą PN-EN 1563).

W roku 2008 zrealizowaliśmy inwestycję dokonując zakupu największego w Europie na ówczesne czasy automatu formującego amerykańskiej firmy Hunter o rozmiarze pakietu 610mm x 762mm przy wysokości 585mm.

Dzięki wprowadzonym modyfikacjom i udoskonaleniom naszego parku maszynowego zwiększyliśmy wielokrotnie możliwości produkcyjne odlewni, co z kolei umożliwiło wykonywanie z bardzo dużą dokładnością odlewów o skomplikowanych kształtach.

Wykonujemy szeroki asortyment odlewów zarówno na własne potrzeby jak i dla znacznego grona klientów zewnętrznych. Specjalizujemy się w produkcji odlewów dla firm z branży wodociągowej, jednakże produkujemy również odlewy dla branży samochodowej, rolniczej, a także  przemysłu kolejowego i ciężkiego.

W naszej odlewni żeliwa rdzenie przygotowujemy  w technologiach:

 • metodą zimnej rdzennicy utwardzane CO2 (Cold – box)
 • metodą gorącej rdzennicy (Hot – box)

Dostarczane odlewy surowe są czyszczone z pozostałości mas formierskich śrutem w oczyszczakach strumieniowo ściernych, następnie są one ogradowane, ostre krawędzie szlifowane oraz usuwane pozostałości układu wlewowego na stacjonarnych szlifierkach manualnych. Dodatkowo odlewy mogą być pokrywane powłokami ochronnymi.

W zakresie obróbki cieplnej realizowane jest:

 • żarzenie zmiękczające,
 • żarzenie odprężające.

Jako nowoczesna odlewnia żeliwa posiadamy na swoim terenie również wydział obróbki mechanicznej.

Oferujemy następujące rodzaje obróbki mechanicznej:

 • frezowanie
 • toczenie
 • wiercenie
 • gwintowanie

Dzięki posiadaniu maszyn sterowanych numerycznie (CNC) mamy także możliwość podjęcia współpracy w zakresie obróbki skrawaniem stali i metali kolorowych.

Dodatkowo w naszym zakładzie mamy własną malarnię, w której pokrycia nanoszone są metodami: zanurzeniową i natryskową. Stosujemy farby wodnorozcienczalne i rozpuszczalne jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Taka opcję zawsze uzgadniamy z klientem podobnie jak rodzaj i kolor pokrycia. Na życzenie klienta posiadamy możliwość pokrywania odlewów farbą proszkową epoksydową. Nanoszenie powłoki może być realizowane metodą fluidyzacyjną lub natrysku elektrostatycznego. Grubość powłoki od 250µm do 400µm. Kolor farby do uzgodnienia.

Posiadamy własne laboratorium, które dysponuje możliwościami określenia następujących parametrów odlewów:

 • kontrola wymiarowa odlewów
 • składu chemicznego – metodami spektrometrycznymi (spektrometr emisyjny)
 • własności mechanicznych – badanie wytrzymałościowe,
 • twardość (twardościomierz Brinella)

Na dostarczone odlewy wystawiamy atesty materiałowe w zakresie uzgodnionym z klientem.

Wysoka jakość i zadowolenie klienta należą do fundamentalnych założeń polityki naszej firmy.

Zapraszamy do kontaktu w celu dobrania odpowiedniej, spersonalizowanej oferty.

Postaw na polską myśl technologiczną, doświadczenie i tradycję.

Postaw na AKWĘ.

Odlewy krajowe i zagraniczne AKWA
Odlewy w najlepszej jakości AKWA
Malarnia epoksydowa AKWA
Odlewnia żeliwa w Gnieźnie AKWA